Представљена књига „Војвода Вук ратничка легенда“ :: Народна библиотека "Стојан Трумић" ::

Књижевно-музичко вече
„Српске пјеване пјесме у БиХ“

21. May 2017.

Представљена књига „Војвода Вук ратничка легенда“

У НБ „Стојан Трумић“ Тител у петак 19. маја 2017. године представљена је књига „Војвода Вук ратничка легенда“ Предрага Павловића, Видоја Голубовића и Новице Пешића. О потпуковнику Војину Поповићу - војводи Вуку, говорио је један од аутора књиге, Видоје Голубовић.

То је књига о животу и ратовању војводе Вука, најпознатијег команданта добровољаца, оличењу храбрости и смелости и изразитом примеру привржености и љубави према свом народу и отаџбини из времена балканских и Првог светског рата.
Књига је настала 100 година после његове погибије у вишедневној крвавој борби за ослобођење Кајмакчалана од Бугара 1916. године.
Видоје Голубовић је отворио и изложбу под називом "Хероине у балканским и Првом светском рату ", поводом обележавања стогодишњице Првог светског рата.
Аутори изложбе су Предраг Павловић и Алекса Зарев из Удружења ратних добровољаца 1912–1918, њихових потомака и поштовалаца из Београда уз сарадњу са Министарством одбране.
Изложба говори о женама које су током Првог светског рата дале велики допринос, поднеле огромне жртве и задужиле Србију и свет. На 17 паноа представљене су наше хероине попут Милунке Савић, Надежде Петровић, Јелене Шаулић, Радмиле Милошевић, Анђе Шћепановић, Лепосаве Младеновић Белосајке и других.
Такође, на паноима су представљене и жене из других земаља које су дошле у помоћ српској војсци и народу, као ратнице, санитетско особље или хуманитарне раднице, које су допремале помоћ, прикупљале новац и слале га у Србију, или су лично долазиле и остајале са српским народом, попут Флоре Сендс, Евелин Хаверфилд, Елси Инглис и многих других.

21. May 2017.

Одржано књижевно-музичко вече „Српске пјеване пјесме у БиХ“
Саша Eди Ђорђевић у библиотеци у Тителу
Дечија недеља у библиотеци